Dlaczego warto wybrać się na obóz "Zaklinacze Robotów"?
Zaklinacze robotów
2025 - Wszystkie turnusy
zniżki dla grup (min. 2 osoby) oraz dotychczasowych uczestników
1. uczymy kluczowych kompetencji cyfrowych
Obozy robotyczne wypączkowały z zajęć, które początkowo były częścią Letniego Laboratorium. Zauważyliśmy szybko, że warto poświęcić tej tematyce oddzielne grupy i od 2021 roku Zaklinacze Robotów stali się niezależnym elementem naszej letniej układanki.
Co roku konstruujemy program bazując na sugestiach i potrzebach zgłaszanych przez uczestników. W sezonie 2024 wprowadziliśmy 3 różne ścieżki: robo-wstęp, robo-zaawansowani, programowanie z podstawami sztucznej inteligencji. Wszystkie tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem, a grupa debiutantów (przyszłych specjalistów od AI) wyjechała z wielkimi uśmiechami na twarzach.
2. uczymy programowania, a nie kodowania
Wydaje się, że to jedno i to samo, a jednak tylko tak się wydaje. Programowanie to sposób i dyscyplina myślenia. Dostrzeganie istoty problemu i jego rozwiązań. Programować można w głowie, na kartce papieru, albo w komputerze! Ważne jest przede wszystkim zrozumienie wyzwania i stawienie mu czoła.
Kodowanie natomiast to zapisanie programu w konkretnym języku. Jest to więc mały wycinek programowania. Kodowanie przyda się programistom, robotykom, niektórym naukowcom. Programowanie natomiast jest życiową umiejętnością, z której skorzysta dosłownie każdy.
3. najlepsi partnerzy merytoryczni
Od wielu lat dostępna jest bogata oferta zajęć dodatkowych z programowania i robotyki. Wchodząc na ten konkurencyjny rynek chcemy zaoferować najwyższą jakość usług, czyli połączenie dobrej zabawy oraz wartościowej wiedzy i umiejętności. Aby osiągnąć ten ambitny cel nawiązaliśmy współpracę z fantastycznymi partnerami!
Duża część zajęć z mikrokontrolerami (robotyka – wstęp) opiera się na materiałach od FORBOT-a – bloga z najpopularniejszymi w Polsce kursami do nauki elektroniki. Dzięki współpracy z tym partnerem merytorycznym uczestnicy AlphaCampów otrzymują dostęp do skrojonych na miarę modułów elektronicznych współpracujących z płytką BBC micro:bit oraz kursu programowania i obsługi tej płytki.
4. Ludzie
Wybierając obóz Rodzice kierują się głównie ceną, lokalizacją, programem czy reputacją organizatora. To wszystko jest – oczywiście – ekstremalnie ważne! Ale to, co najtrudniej pokazać na tej stronie, a co liczy się – naszym zdaniem – najbardziej, to atmosfera i ludzie.
Bez względu na to, czy Wasze dziecko przyjedzie do nas z grupą dobrych znajomych, czy będzie samo, gwarantujemy doskonałą integrację i świetne samopoczucie! Od naszych uczestników często słyszymy, że u nas pierwszy raz spotkali rówieśników, którzy myślą podobnie, mają taką samą energię i ciekawość świata. Jesteśmy świadkami nawiązywania się wspaniałych przyjaźni, które trwają latami – wielu AlphaCampowiczów regularnie utrzymuje kontakt ze swoimi obozowymi znajomymi przez komunikatory i umawia się na kolejne letnie spotkania.
Zaklinacze robotów mieszkają i pracują w tym samym ośrodku, co uczestnicy obozu naukowego – w jednym miejscu gromadzimy więc tęgie (i piękne!) umysły przepełnione pasją do mądrego, kreatywnego i szalonego spędzania wakacyjnych dni.
Krótko mówiąc – Twoje dziecko trafi w świetne towarzystwo!
5. Fantastyczna kadra - (skład na sezon 2025 opublikujemy wkrótce)
Darek Krawczyk
Siła spokoju i doświadczenia. Lubi kręcić kołami roweru - w ten sposób przejechał już kilka tysięcy kilometrów i nawet na nasz obóz zamierza kolejny raz dojechać... rowerem! Przebiegł już kilka maratonów, a kiedy znudziła mu się Ziemia, wzniósł się pod obłoki jako pilot szybowca i paralotni.
Skończył studia na wydziale mechanicznym, a później także na elektronice w zakresie projektowania układów komputerowych. Ma szczęśliwą rodzinę z 3-ką dzieci, 6-cioro wnuków i jednym prawnukiem.
Cały czas uczy się nowych technik i technologii, aktualnie wizualizacji architektonicznych. Swoją pasją zaraża wnuków i ich rówieśników, dla których w ciągu roku prowadzi specjalne zajęcia. To na nich testował kurs, który zrealizujemy podczas wakacyjnego "Zaklinania Robotów".
Ola Psyllos
Aleksandra jest studentką Analizy Danych i Kognitywistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Łączy zainteresowanie tymi dwiema dziedzinami, aby móc skuteczniej odkrywać potencjał algorytmów Sztucznej Inteligencji w analizie danych w zróżnicowanych obszarach. Należy do działającego na uniwersytecie koła naukowego ,,Neurotechtor”. Zajmuje się tam wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji do interpretacji sygnałów mózgowych... i nie tylko! Obecnie prowadzi badania naukowe, które opierają się na wykorzystaniu parametrów biometrycznych oraz technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR). Prowadziła także prelekcję dot. algorytmów uczenia nadzorowanego i nienadzorowanego na konferencji Cogniverse 2023. Co robi poza nauką? Uwielbia grać w planszówki, a jej sposobami na relaks są rysowanie, grafika komputerowa, lepienie z gliny i puzzle! Niedawno zaczęła grać na gitarze, więc nasze wieczory przy ognisku właśnie zyskały oprawę muzyczną!
Przemek Kurzak
Inżynier mechatroniki. Obecnie student Mikroelektroniki w Technice i Medycynie na krakowskiej AGH. Pracuje w krakowskiej firmie związanej z dziedziną automotive, gdzie programuje w języku C/C++.
Zawsze fascynowała go jedna rzecz: zrobić coś (zaprogramować) by móc za moment podziwiać efekty swojej pracy! Oczywiście mowa o robotach - możliwość sterowania ich ruchem, interakcjami ze środowiskiem za pomocą czujników, śledzenie przedmiotów, przemierzanie labiryntu jak i wiele innych!
Zainteresowania? Pewnie! Oprócz prostych zajawek jak piłka nożna/koszykówka/siatkówka czy muzyka (udział w koncertach) jego największą pasją jest brydż sportowy. Dyscyplina, którą poznał około 10 lat temu i która do tego momentu jest dla ciągłą przygodą i możliwością rozwoju. Nic dziwnego, że dorobił się tytułu instruktora brydża sportowego.
Sam jestem programistą i wiem jak często ta umiejętność pomaga mi w rozwiązywaniu problemów w pracy i w codziennym życiu. Uczestników obozu programistycznego nie nauczymy w kilka dni programowania, mamy jednak zamiar nauczyć pewnego sposobu myślenia, który przygotuje ich do rozwiązywania bardziej skomplikowanych zadań – niekoniecznie tylko informatycznych.
No obozach dla dzieci z serii “Zaklinacze robotów” oswoimy z podstawami programowania, elektroniki i robotyki. Pokażemy jak łatwo jest – dzięki współczesnej technologii – ożywić roboty i urządzenia elektroniczne DIY (zrób to sam)!
Radek Brzózka
Program obozu "Zaklinacze Robotów"
Tę tematykę proponujemy wszystkim początkującym i średniozaawansowanym uczestnikom. Jeżeli Twoje dziecko chce nauczyć się programowania, ale nie ma w tym żadnego doświadczenia, to będzie najlepszy punkt wyjścia. Dolna granica wieku nie jest sztywna, ale zalecamy wcześniejszy kontakt w celu potwierdzenia, że zajęcia będą odpowiednie dla Państwa dziecka.
Korzystamy z platformy sprzętowej – płytki micro:bit, która została opracowana specjalnie na potrzeby nauczania podstaw technologii informatycznych. Uczestnicy tworzą programy w środowisku graficznym ucząc się analizy problemu i tłumaczenia wyzwań na język komputerowy.
Pozytywnym wzmocnieniem dla dzieciaków jest obserwowanie efektów działania programu na fizycznym urządzeniu (nie tylko komputerze) – płytce, do której podłączone sa różne czujniki, silniczki, wskaźniki, itp.
Na poprzednich edycjach Zaklinaczy odkryliśmy, że bardzo inspirujące są zajęcia z projektowania 3D – dzieciaki tworzą własne modele w środowisku Tinkercad, które pomimo swojej prostoty daje olbrzymie możliwości, a przde wszystkim rozwija kompetencje w zakresie projektowania przestrzennego obiektów 3D.
- praca z płytkami micro:bit oraz zestawem czujników
- programowanie blokowe
- podstawy projektowania 3D (Tinkercad)
- podstawy projektowania urządzeń inteligentnych (wykorzystujemy powszechnie dostępne materiały, np. tekturę, do budowy urządzeń/czujników realizujących konkretne zadania)
Na dotychczasowych zajęciach robotycznych stosowaliśmy programowanie blokowe (w środowisku przypominających Scratcha). Coraz większa grupa naszych ‘absolwentów’ domagała się jednak przejścia na Pythona lub C++. Dlatego wychodzimy naprzeciw tym prośbom i wprowadzamy nowy profil “Zaklinaczy…”.
Nasz wieloletni współpracownik i doskonały edukator Przemek Kurzak (informacje powyżej) zaproponował stworzenie ‘doroślejszej’ wersji podstawowego kursu robotyki. Zmieniamy platformę na RaspherryPico – kultową w środowisku makerów (hobbystów tworzących różne rozwiązania ‘zrób to sam’). Platforma ta pozwala na programowanie w języku C++ lub Python.
Ponieważ Przemek na co dzień tworzy oprogramowanie do wbudowanych systemów elektronicznych w motoryzacji, ma olbrzymie doświadczenie w projektowaniu użytecznej automatyki. Dla uczestników obozu oznacza to doskonałą szansę dobrej i mądrej zabawy – oraz uczenia się od prawdziwego Mistrza!
Absolutnie nie wymagamy dużego doświadczenia i wiedzy specjalistycznej. Zalecamy jednak wcześniejsze przygody z programowaniem blokowym (np. Scratch). Dolna granica wiekowa nie jest istotna, jeśli uczestnik miał doświadczenie z programowaniem w dowolnym języku.
- praca z płytkami RaspberryPico oraz zestawem czujników
- programowanie w językach obiektowych
- podstawy projektowania 3D (Tinkercad)
- podstawy projektowania urządzeń inteligentnych (wykorzystujemy powszechnie dostępne materiały, np. tekturę, do budowy urządzeń/czujników realizujących konkretne zadania)
Zajęcia z czystego programowania to odpowiedź na oczekiwania wielu naszych absolwentów i tegoroczny eksperyment. Do poprowadzenia zajęć z programowania zaprosiliśmy fantastyczną edukatorkę, specjalistkę od technologii IT i AI.
Sztuczna inteligencja to wyróżnik naszego obozu – uczymy się programować, ale od razu z naciskiem na wykorzystanie najnowocześniejszych technologii AI.
Aby wziąć udział w tym obozie, wystarczy minimalne doświadczenie w programowaniu (np. w Pythonie, ale także innych językach). Tego obozu nie sugerujemy zupełnie początkującym (w razie pytań prosimy o kontakt).
Przygotowaliśmy dla Twojego dziecka kompleksowy program zajęć – w laboratorium i poza nim, tak by każdy dzień pełen był inspirujących atrakcji.
- wykorzystanie infrastruktury ośrodka – zabawy sportowe na terenie zielonym, wieczorne ogniska, zajęcia wieczorne w uzgodnieniu z uczestnikami (dyskoteki, bale przebierańców, talent show, itp.), turniej gry w kręgle na profesjonalnych torach
- wizyty na plaży strzeżonej
- spływ kajakowy w asyście łodzi motorowej i obiad pod chmurką
- zabawy terenowe (o ile pozwoli na to pogoda)
- wycieczka (Wolsztyn, Leszno lub inne ciekawe miasto w okolicy – decyzja zostanie podjęta na po ocenie ofert podwykonawców i pogody)
Cena, terminy i ośrodki
Obozy robotyczne organizujemy na wszystkich 4 turnusach, pod warunkiem zebrania minimalnej grupy chętnych (10 uczestników).
Tematyka na poszczególnych turnusach zostanie ustalona na podstawie wpływających zgłoszeń.
Uczestnicy obozów będą zakwaterowani w komfortowym ośrodku Santana w Wieleniu Zaobrzańskim. Informacja o cenach, terminach, ośrodku i formach transportu w tym sezonie znajdą Państwo na stronie z kalendarzem Lato 2025.