Dlaczego warto wysłać dziecko do naszego letniego laboratorium?
Letnie laboratorium
2024 - wszystkie turnusy
zniżki dla grup (min. 2 osoby) oraz dotychczasowych uczestników
1. Świetna zabawa - bez względu na wiek
Nie zapominamy, że jesteśmy na wakacjach! Wszystkie zajęcia mają dawać 100% satysfakcji i dostarczać mnóstwo zabawy. Od tego roku uruchamiamy 2 grupy wiekowe 8-12 i 13-16/17. Młodsi uczestnicy mają mniej zajęć w laboratorium i zdecydowanie więcej czasu będą spędzać na świeżym powietrzu (zabawy zaczerpnięte będą z naszych obozów przygodowych). Starsi eksploratorzy zdecydowanie więcej czasu poświęcać będą na zajęcia laboratoryjne rozwijając (lub budząc w sobie) naukową pasję.
2. Obóz naukowy - nie tylko z nazwy
Przed wyborem obozu z pewnością porównają Państwo naszą ofertę z propozycjami innych organizatorów. Z naszej strony gwarantujemy najwyższą jakość usług i wierzymy, że nasze obozy należą do najlepszych w Polsce. Podpowiadamy, aby oceniając podobne oferty wziąć pod uwagę:
- doświadczenie w organizacji obozów o tej tematyce
- kadrę – czy organizator chwali się swoją kadrą (my jesteśmy z niej dumni!!!), czy są to doświadczeni edukatorzy, naukowcy, czy zwykli wychowawcy pracujący na gotowych scenariuszach
- program zajęć – czy zajęcia naukowe nie ograniczają się przypadkiem do wizyty w lokalnym centrum nauki, obejrzenia filmu edukacyjnego lub zwyczajnej, nieustrukturyzowanej zabawy pomocami edukacyjnymi
3. Ludzie
Wybierając obóz Rodzice kierują się głównie ceną, lokalizacją, programem czy reputacją organizatora. To wszystko jest – oczywiście – ekstremalnie ważne! Ale to, co najtrudniej pokazać na tej stronie, a co liczy się – naszym zdaniem – najbardziej, to atmosfera i ludzie.
Bez względu na to, czy Wasze dziecko przyjedzie do nas z grupą dobrych znajomych, czy będzie samo, gwarantujemy doskonałą integrację i świetne samopoczucie! Od naszych uczestników często słyszymy, że u nas pierwszy raz spotkali rówieśników, którzy myślą podobnie, mają taką samą energię i ciekawość świata. Jesteśmy świadkami nawiązywania się wspaniałych przyjaźni, które trwają latami – wielu AlphaCampowiczów regularnie utrzymuje kontakt ze swoimi obozowymi znajomymi przez komunikatory i umawia się na kolejne letnie spotkania.
Krótko mówiąc – Twoje dziecko trafi w świetne towarzystwo!
4. Program ułożony przez ekspertów
Co roku przygotowujemy nowy zestaw eksperymentów i zajęć . Słuchamy próśb i uwag uczestników i staramy się skroić program idealnie na miarę ich potrzeb! W tym roku mocno rozbudowujemy komponent fizyczny dzięki dołączeniu do naszej załogi nowego eksperta / edukatora – Leszka – zawodowo zajmującego się projektowaniem zajęć z fizyki m.in. dla takich instytucji, jak Centrum Nauki Kopernik. Nie zabraknie oczywiście fantastycznych zajęć biologicznych i chemicznych, które koncertowo prowadzili w ubiegłym roku Julia i Szymon.
5. Wciągające eksperymenty
Pokazujemy naukę od najbardziej praktycznej strony – nasze pracownie pełne są laboratoryjnego sprzętu: od mikroskopów, kolb i preparatów po lasery i roboty. Nasze pomoce nie mieszczą się w pojedynczej walizce, ani nawet w bagażniku samochodu. Aby dostarczyć wszystkie pomoce na miejsce organizacji obozów musimy wynajmować duży samochód dostawczy. Nasze laboratorium to nie plac zabaw, ale poważna pracownia opanowana w wakacje przez ducha kreatywności i sprawczości młodych naukowców!
6. atrakcje dodatkowe
Korzystamy z fantastycznego położenia ośrodka – jesteśmy 100 metrów od jeziora. W zasięgu spaceru jest strzeżona plaża, dookoła piękny las. W ośrodku mamy tory do gry w kręgle (w cenę wliczony jest turniej dla uczestników). Wybierzemy się na spływ kajkakowy w asyscie łodzi motorowej, zorganizujemy jedną wycieczkę do lokalnych atrakcji (w Wolsztynie) i wiele, wiele innych!
Edukatorzy - sezon 2024
Julia Grabowska
Julia jest studentką drugiego roku biotechnologii na Uniwersytecie Śląskim oraz aktywnym
uczestnikiem Interdyscyplinarnego Koła Naukowego PLANETA.
Popularyzatorskie doświadczenia zbierała m.in. reprezentując koło naukowe podczas VI edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach oraz w XII edycji
ogólnopolskiej Nocy Biologów. Jej głównymi zainteresowaniami są nanotechnologia, biofizyka oraz ochrona środowiska.
Julię pasjonują podróże oraz sporty ekstremalne - takie jak spadochroniarstwo. W wolnym czasie prowadzi również zajęcia z języka angielskiego.
Przekazywanie wiedzy jest jej powołaniem, a swoją przyszłość wiąże ze środowiskiem akademickim.
Szymon Błachowiak
Na obozach AlphaCamp po raz drugi zadba o to, by uczestnicy Letniego laboratorium nie narzekali
na brak atrakcji! Dużą radość sprawia mu dzielenie się wiedzą i doświadczeniami ze świata
przyrody.
Szymon jest studentem biotechnologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach. Jest wiceprezesem Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Przyrodników PLANETA. Od dwóch lat jest organizatorem stanowiska pokazowego i wystawcą na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach, gdzie dzieli się swoją pasją, czyli szeroko pojętym mikro-światem i
mikroskopią. Drobnoustroje są również głównym tematem projektów badawczych prowadzonych przez Szymona w uniwersyteckich laboratoriach.
W wolnym czasie popularyzuje naukę i pokazuje świat mikroorganizmów pod mikroskopem, prowadząc profil na Instagramie: @mikro_swiat_.
Jest miłośnikiem nie tylko organizmów
niewidocznych gołym okiem, ale również zwierząt i roślin. Posiada dużą kolekcję egzotycznych roślin.
Szymon ma też duszę artysty - w domu maluje obrazy na płótnach, a w laboratorium łączy naukę ze
sztuką, czego wynikiem są żywe obrazy kolonii mikrobów wyhodowanych na szalkach Petriego,
zwanych AgarArt.
dr inż Leszek Pawlicki
Leszek jest doktorem nauk fizycznych, absolwentem Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.
Na swoim koncie ma publikacje naukowe z zakresu elektrodynamiki i termodynamiki. Obecnie zajmuje się badaniami i opracowywaniem wynalazków z zakresu fizyki kosmicznej. Brał udział w wielu grantach badawczych i edukacyjnych. Ukończył studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego.
Od ponad piętnastu lat zajmuje się popularyzacją nauki na piknikach naukowych, festiwalach nauki oraz podczas specjalnych zajęć w szkołach i na uczelniach. Jest finalistą organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Polską Agencję Prasową ogólnopolskiego konkursu „Popularyzator Nauki”. Jest także członkiem BIG STEAM Communicators Network oraz Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.
Jego pasje to żeglarstwo (jachtowy sternik morski) i taniec (instruktor sportu ze specjalizacją w zakresie Tańca Sportowego).
Program obozu - sezon lato 2024
Zachęcamy do odwiedzenia galerii zdjęć z poprzednich edycji (dostępne w menu na górze stronY)
W poprzednich edycjach naszych obozów gościliśmy pojedynczych uczestników w wieku 8 lat. Były to dzieciaki fantastycznie zmotywowane do zabawy w klimacie naukowym. Okazywało się jednak, że intensywne zajęcia w laboratorium przekraczały możliwości percepcyjne nawet najbardziej zagorzałych młodych odkrywców.
Dlatego postanowiliśmy stworzyć osobną grupę dla juniorów – w ten sposób Wasze dziecko będzie spędzało czas w gronie rówieśników, a intensywność zajęć laboratoryjnych będzie dostosowana do możliwości tej grupy wiekowej.
Dla juniorów planujemy maksymalnie 1 – 1,5 godziny zajęć w laboratorium dziennie. Resztę przeznaczymy na aktywną i mądrą zabawę na świeżym powietrzu (liczymy na super pogodę) lub na kreatywne zajęcia pod dachem. Program zajęć pozanaukowych będzie inspirowany naszymi obozami przygodowymi – bazujemy na kilkuletnim doświadczeniu przygodowców.
Górna granica wieku jest umowna – jeżeli Wasze dziecko domaga się głębszego nurkowania w naukowych otchłaniach – zapraszamy do grupy Ekploratorów!
Nasi uczestnicy rosną razem z nami – uczestnicy pierwszej edycji (w 2019 roku) dziś wybierają już licea i technika, a niektórzy myslą nawet o studiach! Dla coraz liczniejszej grupy naszych Wariatów niewinny eksperyment z udziałem w obozach AlphaCamp okazał się portalem prowadzącym do nieznanego wcześniej świata intelektualnych przygód. Nie zmienia to faktu, że chcą do nas wracać w każde kolejne wakacje i stąd potrzeba podnoszenia górnej poprzeczki wiekowej!
Nasze obozy nie są dla wybranych! Nie sprawdzamy świadectw, nie interesują nas Wasze oceny czy opinie nauczycieli. Do plecaka spakujcie otwartą głowę, optymizm i ciekawość świata – resztą zajmiemy się my! Z naszej strony gwarantujemy, że na miejscu poznacie fantastycznych przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania i energię.
Tworząc oddzielną grupę dla młodszych dzieci, możemy lepiej zaadresować dociekliwość i styl pracy starszych uczestników. W programie przygotowaliśmy średnio 5h zajęć laboratoryjnych dziennie – nasi edukatorzy są dostępni dla uczestników 24h/dobę, więc indywidualne pytania na pewno nie pozostaną bez odpowiedzi.
Oczywiście niezwykle ważne są zajęcia na świeżym powietrzu, plażing czy wieczorne zabawy integracyjne. Dbamy o zdrowy balans motywujący do pracy i powrotów na nasze obozy.
Organizując obozy koncentrujemy się na zapewnieniu świetnej zabawy podczas pobytu, ale zwracamy olbrzymią uwagę na indywidualny potencjał uczestników – kilkoro dzieci pokierowaliśmy na specjalistyczne zajęcia na uczelniach wyższych (tak jest! 13-latkowie w uniwersyteckich labach!) lub do wsypecjalizowanych fundacji (jeden z naszych uczestników został stypendystą prestiżowego Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci)
Juniorzy:
- Sekretne Światy Mikroorganizmów: Laboratorium Czystości
- Nasze Zielone Płuca – Laboratorium Ochrony Środowiska
- Komórkowy Świat: Mikroskopia Komórkowa
- Inżynieria Genetyczna w Kuchni: Domowe Doświadczenia z DNA
Eksploratorzy:
- Bioart – Co Łączy Naukę ze Sztuką?
- Mali-Wielcy Obrońcy – Tajemnice Układu Odpornościowego
- Nasze Zielone Płuca – Laboratorium Ochrony Środowiska
- Inżynieria Genetyczna w Kuchni: Domowe Doświadczenia z DNA
- Komórkowy Świat: Mikroskopia Komórkowa
Juniorzy:
- Małe znaczy dużo – cząsteczki i ich tajemnice
- Ciemno, jasno a może… tęcza?
- Oszustwa naszego mózgu – czyli złudzenia optyczne
- Na fali, czyli tajemnice świata dźwięku
- Odblaskowe bezpieczeństwo
- Kleimy bez użycia kleju
- Połącz kropki
Eksploratorzy:
- Spójrz na świat w innym świetle – tajemnice polaryzacji
- Moje domowe laboratorium
- Co potrafi woda – adhezja i kohezja
- Elektryzująca inżynieria, czyli tajemnice prądu elektrycznego
- Zagadkowy świat atomu
- Geometria zaginająca umysły
- Połącz kropki
Juniorzy:
- CSI Kryminalne Zagadki AlphaCamp – Analiza Śladów na Miejscu Zbrodni
- Kwasowość Kontra Zasadowość: Walka o Balans w Środowisku Reakcji
- Cukry: Słodkie Tajemnice Żywności
- Chemia Artystyczna: Tworzenie Barwnych Obrazów za Pomocą Reakcji Strąceniowych
Eksploratorzy:
- CSI Kryminalne Zagadki AlphaCamp – Analiza Śladów na Miejscu Zbrodni
- Fluorescencja – Świetlne Tajemnice Świata Żywego
- W Laboratorium Urody – Sekrety Składników Kosmetycznych
- Kwasowość Kontra Zasadowość: Walka o Balans w Środowisku Reakcji
Przygotowaliśmy dla Twojego dziecka kompleksowy program zajęć – w laboratorium i poza nim, tak by każdy dzień pełen był inspirujących atrakcji.
- wykorzystanie infrastruktury ośrodka – zabawy sportowe na terenie zielonym, wieczorne ogniska, zajęcia wieczorne w uzgodnieniu z uczestnikami (dyskoteki, bale przebierańców, talent show, itp.), turniej gry w kręgle na profesjonalnych torach i wiele innych
- wizyty na plaży strzeżonej
- spływ kajakowy w asyście łodzi motorowej i obiad pod chmurką
- zabawy terenowe (o ile pozwoli na to pogoda)
- wycieczka do Wolsztyna – zwiedzanie czynnej parowozowni
Na zajęciach z biologii zagłębimy się w świat organizmów żywych. Zaczniemy od zapoznania młodych laborantów z zasadami pracy w laboratorium, obchodzenia się z narzędziami biologicznymi, m.in. mikroskopami, szkłem laboratoryjnym i żywymi organizmami.
Zajęcia będą pełne doświadczeń i eksperymentów, podczas których dowiemy się m.in. jak przygotować preparat mikroskopowy i czym są mikroorganizmy (bakterie i drożdże). Sprawdzimy też (to tylko jeden z przykładów) jak kawa wpływa na szybkość bicia serca rozwielitki i w jaki sposób funkcjonują rośliny!
Pozostałe eksperymenty przeprowadzicie na obozie AlphaCamp – Letnie Laboratorium!
Z naszego doświadczenia wynika, że dzieciaki na różnych etapach edukacji bez problemu rozumieją
nawet skomplikowane zagadnienia, jeśli tylko poparte są widowiskowymi eksperymentami!
Przykłady tematów zajęć:
- Wstęp do stosowanych narzędzi, zasady BHP
- Jak funkcjonują rośliny?
- Bliskie spotkanie z rozwielitką – jak kawa wpływa na organizm?
- Świat mikroorganizmów – drożdże – co to jest i do czego służą?
- Obserwowanie preparatów pod mikroskopem, przygotowywanie własnych preparatów z
komórek roślinnych i zwierzęcych
W fizycznym laboratorium zajmiemy się zagadnieniami z dziedziny optyki – poznamy dzięki nim funkcjonowanie rożnego rodzaju mikroskopów oraz przeprowadzimy eksperyment pokazujący załamywanie się światła w
różnych ośrodkach.
Przybliżymy też temat elektryczności i omówimy skąd bierze się prąd,
spróbujemy stworzyć własne baterie oraz wytworzyć energię elektryczną z ziemniaka.
Nie zabraknie również zabawy z pojęciem energii potencjalnej i kinetycznej czy przyspieszeniem
ziemskim. Spróbujemy zaciekawić was doświadczeniami z zakresu samoorganizacji oraz
fraktali.
Eksperymenty fizyczne nawiązują do podstawy programowej, ale opowiadają naukę w zupełnie nieszkolny sposób. Dzięki bogatemu wyposażeniu naszej wakacyjnej pracowni fizycznej uczestnicy przeprowadzą szereg eksperymentów z zakresu następujących zagadnień:
- Optyka i mikroskopia – budowa laserowego mikroskopu
- Elektryczność i prąd – jak uzyskać prąd z ziemniaka?
- Przyspieszenie ziemskie
- Energia kinetyczna
- Samoorganizacja
- oraz wiele innych eksperymentów
Nasze laboratorium zabierze młodych chemików w świat ekscytujących reakcji i różnych związków chemicznych.
Wyhodujemy własny chemiczny ogród i otrzymamy różnokolorowe osady
w reakcjach strąceniowych. Zajrzymy w świat polimerów i stworzymy sztuczny śnieg. Nie zabraknie również zabawy z chemią żywności, w której wykryjemy składniki pokarmowe oraz wyizolujemy i zbadamy owocowe enzymy. Przygotujemy też domowej roboty gaśnicę z suchego lodu. Przeprowadzimy także wiele innych eksperymentów, o których dowiecie się na obozie AlphaCamp – Letnie Laboratorium.
Chemia to jeden z przedmiotów, które pojawiają się w programie nauczania na dalszych etapach edukacji. Chcemy pokazać (od najlepszej strony) czym chemia się zajmuje i do czego służy. Celem zajęć jest przedstawienie różnych właściwości otaczającej nas materii, fascynujących możliwości płynących z jej przemian.
Przykładowe tematy:
- Wprowadzenie do zasad BHP
- Chemiczny ogród i reakcje strąceniowe
- Chemia żywności – wykrywanie różnych składników pokarmowych
- Czym są enzymy i jak one działają?
- Jak powstaje sztuczny śnieg – wprowadzenie do świata polimerów
- Domowa gaśnica – eksperymenty z suchym lodem
Przygotowaliśmy dla Twojego dziecka kompleksowy program zajęć, tak by każdy dzień pełen był inspirujących atrakcji.
- wykorzystanie infrastruktury ośrodków – turnieje sportowe na boiskach, wieczorne ogniska, zajęcia wieczorne w uzgodnieniu z uczestnikami (dyskoteki, bale przebierańców, talent show, itp.)
- wizyty na plaży
- park linowy
- spływ kajakowy
- zabawy terenowe w lesie (o ile pozwoli na to pogoda)
Cena, terminy i ośrodki
Obozy naukowe organizujemy na wszystkich 3 turnusach. Uczestnicy obozów naukowych będą zakwaterowani w komfortowym ośrodku Santana w Wieleniu Zaobrzańskim.
Informacja o cenach, terminach i formach transportu w tym sezonie znajdą Państwo na stronie z kalendarzem Lato 2024.
Dojazd
W standardową cenę obozu wliczony jest transport autokarem na trasie Warszawa – ośrodek – Warszawa. Uczestników możemy także odbierać w wyznaczonych punktach na trasie przejazdu autokaru. Rodzice przywożący/odbierający dzieci osobiście otrzymają zwrot kosztów w wysokości 50 zł (bez względu na to czy będzie to transport w jedną czy obie strony).
Uwaga! Nowe opcje transportu!
Odpowiadając na wiele zapytań ze strony rodziców uczestników mieszkających w innych rejonach Polski, zdecydowaliśmy się na dodatkową opcję dojazdu dla wszystkich turnusów. Będzie to transport łączony PKP + autokar. Wyruszamy z dworców:
- Kraków Główny lub Katowice (dla południa Polski) – wszystko zależy od letniego rozkładu jazdy PKP, który jeszcze nie został opublikowany, oraz z
- Poznań Główny (dla uczestników z zachodniej części kraju)
Po przyjeździe do Warszawy uczestnicy przesiądą się do autokaru AlphaCamp jadącego bezpośrednio do ośrodka. Tak samo zorganizowany będzie powrót (autokar do Warszawy, przesiadka do pociągu i powrót na dworzec Kraków Główny/Katowice lub Poznań).
W cenę obozu wliczona jest opieka podczas podróży pociągiem oraz przejazd autokarem. Bilety PKP będą płatne oddzielnie zgodnie z cennikiem przewoźnika.
COVID
Analizujemy na bieżąco sytuację związaną z trwającą pandemią. Organizując obóz będziemy przestrzegać wszelkich obowiązujących w tym czasie obostrzeń.
Jeżeli organizacja obozów będzie niemożliwa z powodu odgórnych zakazów zwrócimy Państwu wpłacone zaliczki lub zaproponujemy inny termin obozu.
Uczestnikami obozów nie mogą być dzieci poddane izolacji lub kwarantannie, osoby z objawami infekcji (podwyższona temperatura, kaszel, duszności, nagła utrata węchu lub smaku) oraz mające niedawny kontakt z osobą zakażoną. W przypadku stwierdzenia wymienionych wyżej objawów (nawet w ostatniej chwili, tuż przed wejściem do autobusu) będziemy zmuszeni odmówić przyjęcia dziecka na obóz.
Mogą Państwo zabezpieczyć się przed taką przykrą niespodzianką wykupując dodatkowo płatne ubezpieczenie KIT – Kosztów Imprezy Turystycznej (należy zaznaczyć odpowiednie pole formularza rejestracji). Standardowy wariant ubezpiecznia oferowny w ubiegłych latach nie obejmował sytuacji związanych z pandemią. W tym roku nasz ubezpieczyciel – firma Signal Iduna – wprowadził dwa dodatkowe warianty:
- ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID – koszt to 2,70% ceny obozu [ok. 50 zł]
- ubezpieczenie na wypadek zachorowania lub kwarantanny (kwarantanną mogą być objęte także osoby zdrowe!) – koszt to 3,24% ceny obozu [około 60 zł]
Ubezpieczenie KIT jest dobrowolne i dodatkowo płatne, zabezpiecza jednak Państwa na wypadek wielu nagłych sytuacji. Jeżeli nie zdecydują się Państwo na skorzystanie z ubezpieczenia, obowiązywać bedą standardowe rozwiązania zawarte w regulaminie i umowie.
Wszystkie dokumenty obowiązujące w tym roku znajdą Państwo tutaj.
Twoje dziecko nie ma jeszcze 8 lat lub ma więcej niż 17 lat?
Nie przejmuj się! W kolejnych latach będziemy rozwijali ofertę dla młodszych i starszych dzieci! Już teraz wypełnij specjalną ankietę i skorzystaj z atrakcyjnych ofert w przyszłym sezonie!